לקבלת מידע<

אויר נקי

קרין טננצפ, מרצה, מומחית לאיכות אויר

שאיפה.. נשיפה.. שאיפה.. נשיפה..  הנשימה, מהות החיים.

אני חי משמע אני נושם, מחליף אוויר עם הסביבה, מכניס לגופי חמצן, אנרגיה לתאים, לגוף הבריא האיתן שלי .. שיהיה לי כח לזוז, לרקוד, להסיע ילדים לבי"ס.

אבל  רגע, אמרנו להחליף אוויר עם הסביבה? להכניס? להוציא? מה בעצם אנחנו מכניסים לגופנו בשאיפה אחת קטנה?

אז כולנו יודעות שהגוף צריך חמצן בשביל להתקיים. האוויר סביבנו מכיל כ 20% חמצן. והשאר? השאר ברובו חנקן ועוד כל מיני גזים וחלקיקים.

לפעמים מרחוק אני רואה עשן יוצא מארובות גבוהות או עשן שחור מאגזוז של אוטובוס. זה גם נשאר באוויר? את זה אנחנו גם נושמים?

אז התשובה היא לא חביבה במיוחד ומסתכמת בשתי אותיות – כ- ן!

האוויר שאנחנו נושמים, מכיל, מלבד חמצן, חנקן ואדי מים גם רשימה ארוכה של כימיקלים וחלקיקים שנפלטים מתהליכים שונים המתרחשים באופן טבעי או ע"י האדם, כאן קרוב ומעבר לים.

למשל- רוחות מזרחיות ודרומיות, הממלאות את האוויר בחלקיקים מדבריים. החלקיקים הגדולים שוקעים בדרך והקטנים ביותר נישאים הרחק באוויר ומגיעים עד אלינו, אפילו לתוך ביתנו. חלקיקים אלה הם כל כך קטנים (עד 2.5 מיקרומטר), שהם מסוגלים לחדור למעמקי הריאות ואף לעבור למחזור הדם.

פעילות תעשייתית וייצור חשמל הם גורמים משמעותיים ביותר המשפיעים  על איכות האוויר. שריפת דלקים, חומרי גלם ופסולת מייצרת פליטת כימיקלים, שהשפעתם על בריאותינו  יכולה להיות שלילית ביותר, חלק מהחומרים אף יכולים להיות מסרטנים או כאלה שמעודדים בגוף מוטציות.

כלי רכב השורפים בנזין או סולר פולטים גם הם מזהמי אוויר שמגיעים אלינו דרך האף, לריאות ומשם לאיברי הגוף השונים.

גם חימום הבית בקמין, שימוש במוצרים קוסמטיים וחומרי ניקיון כימיים, מייצרים השפעה שלילית על איכות האוויר בתוך הבית ומחוצה לו. ככלל ככל שמקור הזיהום קרוב יותר אלינו ההשפעה שלו יכולה להיות גדולה יותר.

תחשבו על זה פעם הבאה שאתם "נהנים" מריחו הטוב של הבנזין בתחנת הדלק- זה לא סתם ריח- זה כימיקלים שנידפים באוויר וחודרים לנו לדם.

אז מה עושים? איך שומרים על האוויר שלנו נקי? במקרה זה, כמו ברבים אחרים- ידע זה כח!
הגוף האמון על הגנת האוויר והסביבה בישראל הוא המשרד להגנת הסביבה. פקידי המשרד דואגים שמפעלים מזהמים, יפלטו פחות כימיקלים לאוויר וכך גם כלי רכב, כלי שייט ורכבות . יש גם תקנות וחוקי עזר עירוניים שמגבילים את כמות המזהמים שמותר לכל מקור פליטה לפלוט.

בתוך הבית יש גם דרכים לשמור על אוויר באיכות טובה למשל שימרו על בית נקי מאבק, שיער בע"ח ועובש, נקו או החליפו את הפילטרים של המזגן בתדירות גבוהה, אווררו את הבית כל יום , תמנעו מלעשן בתוך הבית , המנעו משימוש בקמין (אם בכל זאת אתם משתמשים בקמין דאגן לתחזוקה טובה שלו וכן שירפו מוצרים אורגנים יעודיים במקום עץ) , שימו לב לסוג חומרי הניקוי והקוסמטיקה בהם אתם משתמשים, התקינו במידת הצורך מסנני אוויר וכמובן פתחו יחסים מיטיבים עם חברינו הצמחים – חלקם כמו למשל שרך בוסטון (Nephrolepis exaltata) ידועים כמטהרים של אויר.

כל אחת ואחד מאיתנו יכולה להשפיע, להשמיע את קולנו, ללמוד כמה כלים פרקטיים שזמינים היום לכל, לבצע בקרה על איכות האוויר בסביבתנו ולנסות להשפיע עד כמה שניתן. ברמה המקומית כל אחד יכול להשפיע!
אדוות קולנו ברמה המקומית מתפשטות ומשפיעות על מקבלי ההחלטות ברמה הלאומית, משם יכול להתרחש שינוי רחב היקף גם ברמה הגלובלית.

ובנימה אופטימית נציין כי בשנים האחרונות אנו חווים בישראל הטבה משמעותית באיכות האוויר בהקשר של חלק מהמזהמים , בין היתר בעקבות חקיקת חוק אויר נקי,2008 והתקנות הנגזרות ממנו והמעבר לשריפת גז טבעי שהחליף את המזוט במתקני ייצור החשמל ומתקנים תעשייתיים רבים אחרים. עם זאת דרכינו לאיכות אוויר טובה, עדיין ארוכה.
אסיים במשפט שנאמר ע"י היפוקרטוס לפני כ- 2500 שנים : " "אם תרצו ללמוד אודות בריאותה של
אוכלוסייה, בחנו את האוויר שהיא נושמת, המים שהיא שותה והמקומות בהם היא חיה".